Легенда про назву міста Львів

Є такий дотепний французький фільм «Ім’я». За сюжетом, молоде подружжя у колі родичів та приятелів обговорює, як зватиметься їхній майбутній первісток. Кожен варіант зустрічають бурхливо — надто багато неоднозначних історій асоціюється у присутніх з тим
чи іншим іменем.
Запитаєте, чому, розповідаючи про Львів, ми згадали кіно та Францію? Та тому, що галицька столиця — наче той первісток із фільму. Не встигло місто з’явитися на світових картах, як його ім’я «обросло» незліченною кількістю асоціацій та розповідей. І навіть «історичні» версії мають сьогодні кілька варіантів.

Батькова милість чи будівнича воля молодого нащадка?

За усталеною версією, король Данило Галицький заснував місто 1256 року. Від цієї дати ми звикли рахувати вік Львова та справляти його ювілеї. Та пізніші наукові пошуки довели, що Львів міг бути заснований відчутно раніше — 1240 року, а перші підвалини майбутнього міста заклав особисто син короля Данила — Лев. Майбутнє поселення назвали Львовом — містом Лева.

Іноземні варіації назви міста Львів:

  • Леополіс (зустрічається у польських документах);
  • Лемберґ (німецька форма Leonburg, фонетично змінена з часом);
  • Ільбадір (турецький варіант).

Кожна країна «переспівувала» ім’я Львова на свій лад, залишаючи сутність незмінною: місто засноване під егідою королів Галичини та на честь одного з її нащадків.

Хижак на горі

Не святі глечики ліплять, і не лише королі міста закладають. Для простого народу мандрівний лицар не гірше за короля. А якщо лицар ще і зголошується здолати грізного лева, що живе поблизу та не дає спокою селянам, — історія стає серйозною «заявкою на успіх» серед міських легенд☺. Шляхетному лицарю допоміг порадою мандрівний анахорет, місцеві ковалі виготовили лати. Найгарніші дівчата віддали по краплі крові для чарівного зілля, яке зробило лицарські обладунки нездоланними. Зусилля не минули марно — лев був переможений. Місцину, де сталася битва лицаря зі звіром, назвали горою Лева, місто під нею — Львовом.
«Лірична» версія виникнення Львова не має історичного підтвердження, утім, вона надає місту та його мешканцям особливого шарму. А постаті кам’яних левів, що зустрічають і проводжають тут кожного, наводять на думку: раптом дух царя звірів і досі блукає старою бруківкою, надихаючи сучасних лицарів на величні звершення?..

P.S. Франція, проте, залишила свій слід у Львові. Але це вже зовсім інша історія 😉

📸 Ми дуже вдячні за фото @ruslanatvardovskaia @aleksandrova_iuliya @ya_v_mamy_buntar @travels.food_blog.lviv

Залишити коментар