Легенда про виникнення міста Львів

Запитайте львів’янина про історію виникнення його рідного міста, і він вам розповість про 1256 рік,  Данила Галицького, а за гарної погоди ще й відведе до пам’ятника самому королю.  Цю версію народження Львова місцеві мешканці вивчають майже одночасно з абеткою. Утім, існує ще одна, теж про нащадка королівської родини, але без пам’ятників на його честь. І ще одна — де королів немає зовсім, а от пам’ятників головному персонажеві, встановлених у місті, годі й рахувати.

Данилова мрія про другий Рим

Коли король Данило вперше побачив 7 природних мурів та фантастичні краєвиди, які відкриваються з узвишшя, він не зміг спокійно проїхати осторонь. Тут міг зрости новий Рим, адже розташування майбутнього центра Галичини дуже нагадувало територію «вічного міста». На користь доцільності заснування нового поселення було все:

  • вдале географічне розташування;
  • зручний ландшафт як для прокладення торгових шляхів
  • надійний природний захист від ворожих нападів.

На місці Високого Замку король заховав скарби, поставив охорону та запланував повернутися уже із наміром закласти перші камені майбутнього Львова. А вже 1256 року зі львівських мурів спостерігали, як горить місто Холм. Про це відмітили у літописі, згадавши Львів таким чином уперше і визначили рік народження міста.  Амбіції та далекоглядність короля Данила також ушанували — саме він вважається офіційним засновником Львова.

Легенда про виникнення місто Львів фото

Весільний подарунок угорській принцесі

Львів дістав своє ім’я на честь сина короля Данила, проте сам Лев Данилович на момент заснування міста був уже свідомим парубком.  Чому б йому самому не розбудувати нове місто? Цілком вірогідно, так і відбулося. Один із французьких стародруків описує поселення на території сучасного Львова і датує його появу 1240 роком — Льву Даниловичу тоді якраз було десь 12-15 років. У цьому віці тодішні нащадки династій не лише міста засновували та у битвах перемагали, а й одружувалися за нагальної дипломатичної потреби. Син короля Данила побрався із дочкою угорського правителя. Такій родині без власного міста бути нечемно, тож Лев Данилович і заклав перші підвалини майбутніх володінь. Це підтверджували згодом мандрівники, які бачили відповідний напис на галицькій брамі. А от пам’ятника королівському синові у місті так і не поставили.

Звір та Чортові скелі

Романтична легенда про перемогу лицаря над хижим царем звірів, після якої територію навколо цієї битви назвали Львовом, не має жодного історичного підґрунтя. Зате про неї нагадують численні скульптури левів. Мешканці та гості міста їх рахують (4,5 тисячі нарахували вже), з ними фотографуються, декому в кам’яних гривах та мордах ввижаються постаті видатних львів’ян, що лишили свій слід в історії.

Та чи завжди місто існувало там, де воно є зараз, зі своєю ратушею та мурами? На дивне запитання є не менш дивна відповідь — Львів могли «перенести». Неподалік сучасних Винників є місцина під назвою Чортові скелі. Там історики знайшли «речові докази» часів короля Данила та його сина Лева. Та й спостерігати за пожежею у Холмі з Чорних скель було набагато зручніше, аніж із території сучасного Львова. 

На тему легенд про виникнення Львова можна проводити цілий турнір «Що? Де Коли?» із закрученими загадками та вправами на абстрактне мислення. Та з кожними наступними відвідинами Львова нам дедалі більше здається: то таке невеличке хобі самого міста — ставити запитання та залишати їх без відповідей…

📸 Ми дуже вдячні за фото @alek_stuff1986 @shipunovagalina @ledacha_panda @alinahappyalways

Залишити коментар